Program 2018

Utorok 13. 11. 2018

 

Sprievodné výstavy

Richard Konkolski, Jaroslav Korytář, Igor Čech: Z našich ciest
Výstava fotografií

Piešťanský fotoklub: Partnerské mestá očami piešťanského fotoklubu www.piestany-partners.com
Výstava fotografií členov klubu v galérii KSC Fontána

17:00

Slávnostné otvorenie prehliadky

Richard Konkolski – legenda československého jachtingu
Richard Konkolski, Jaroslav Korytář, Igor Čech
Richard Konkolski na stretnutí s priateľmi Jaroslavom Korytářom a Igorom Čechom, ktorých spája spoločná záľuba v cestovaní a jachtingu. Na začiatku spoločnej prezentácie sa bude premietať polhodinový dokumentárny film Námorník na suchu, ktorý bol natočený v roku 1991 v americkom Newporte a je prierezom Richardovho jachtárskeho života.

Streda 14. 11. 2018

09:00

Premietanie pre školy

Tieň jaguára
SR 2018. Réžia, scenár a kamera: Pavol Barabáš, 67 minút.
Nový dokumentárny film režiséra Pavla Barabáša, objavná cesta štyroch priateľov cez neprebádanú amazonskú džungľu, ktorá vyvrcholí stretnutím s prírodnými indiánmi. Ich jednoduchosť bytia, spiritualita a symbióza s okolitou prírodou je silným kontrastom s naším chápaním sveta.

16:00

Cestujeme po Slovensku

Život v oblakoch
SR 2016. Réžia, scenár a kamera: Erik Baláž, 50 minút.
Ako na Noemovej arche plávajúcej časom, prežívajú v Tatrách kamzíky spolu s ďalšími obyvateľmi arktickej prírody už viac ako desaťtisíc rokov. V tomto vysokohorskom prostredí, ktoré je polovicu roka pokryté snehom, je človek dodnes len príležitostným hosťom. Aj vďaka tomu sú Tatry stále jedinečným ostrovom divokej prírody. Život v oblakoch je tak plný protikladov. Pred filmom budú uvedené dva krátke filmy Tajomné Karpaty a Miznúci svet hlucháňa.

17:00

Súťažné filmy

MOMENT 2018

18:00

Cestujeme po svete

Vojtech Hank: Kamčatka - raj ešte existuje
Obrazová prezentácia autora o jeho putovaní po Kamčatke zo severu na juh.

20:00

Cestujeme po svete

Tieň jaguára
SR 2018. Réžia, scenár a kamera: Pavol Barabáš, 67 minút.
Nový dokumentárny film režiséra Pavla Barabáša, objavná cesta štyroch priateľov cez neprebádanú amazonskú džungľu, ktorá vyvrcholí stretnutím s prírodnými indiánmi. Ich jednoduchosť bytia, spiritualita a symbióza s okolitou prírodou je silným kontrastom s naším chápaním sveta.

Štvrtok 15. 11. 2018

16:00

Cestujeme v čase

Cesta času
(Voyage of Time: Life´s Journey)
Francúzsko Nemecko USA 2016. Réžia: Terrence Malick, 90 minút, české titulky.
Fantastická výprava k počiatku všetkého, ktorá sa zrodila vo vizionárskej mysli jedného z najvýznamnejších amerických režisérov. Táto ambiciózna esej sa zaoberá vznikom, vývojom a zánikom známeho vesmíru, životným cyklom slnečnej sústavy. V centre pozornosti leží evolúcia živých foriem, ich rozmanitej podoby a premeny organizmov až po formovanie ľudskej civilizácie. Na MFF Benátky 2016 získal film Cenu Green Drop Award.

17:30

Človek a životné prostredie

Voda čistá ako krištáľ
SR 2009. Réžia: Ľudovít Hanák, 30 minút, slovenská verzia.
Dokumentárny film o oblasti ojedinelého biotopu Slovenska – Žitného ostrova, ktorý sa vybudovaním vodného diela Gabčíkovo obohatil o mimoriadny fenomén. Takmer konštantná teplota vôd priesakových kanálov, osídlenie prostredia zvláštnymi druhmi rýb a skupinami bobrov – to všetko je len fragmentom vzácneho ekosystému. Jeho základom je voda čistá ako krištáľ.

18:00

Človek a životné prostredie

Pod jedným stromom
(Under the Tree)
Island 2017. Réžia: Hajstein Gunnar Sigurddsson, české titulky, 89 minút.
Islandská komediálna dráma, ktorá je chladná a tvrdá ako nehostinné islandské pláne. Na záhrade pokojného predmestia stojí vysoký košatý strom a vrhá veľký a studený tieň na susednú záhradu. Pod týmto idylickým stromom sa obyčajné susedské nezhody rozrastú do úplne neočakávanej špirály násilia, ktorá sa vymkne kontrole.

19:30

Slávnostný záver prehliadky, vyhodnotenie súťaže MOMENT o Cenu primátora mesta a Cenu divákov, premietanie ukážok z víťazných filmov
A na samý záver - cestujeme do neznámej civilizácie

Stratené mesto Z
(The Lost City of Z)
USA 2016. Réžia: James Gray, české titulky, 141 minút.
Dobrodružný príbeh zo začiatku 20. storočia, v ktorom sa britský bádateľ Percy Fawcett po prvýkrát vydal do Amazónie a so svojím asistentom Henrym zmapovali dosiaľ neznáme územia v Bolívii. S pomocou domorodcov idú proti prúdu Rio Verde, čelia kanibalom, chorobám, nekonečným dažďom a nedostatku potravín. Hlboko v srdci pralesa však nachádza Fawcett dôkazy o existencii neznámej, veľmi vyspelej civilizácie.Na všetky programy a projekcie prehliadky je vstup voľný.